Instrukcja aplikacji fototapet na podkładzie flizelinowym


W celu właściwej aplikacji należy postępować zgodnie z poniższymi instrukcjami:

Materiał:
Najpierw należy sprawdzić, czy materiał jest nienaruszony i nie został uszkodzony w transporcie. Gdyby tak się stało, należy niezwłocznie skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo pod numerem telefonu i adresem e-mail wymienionymi w stopce.

Ściany :
Należy się upewnić, czy ściany i/lub panele są gładkie, twarde, suche i czy nie znajduje się na nich pleśń lub glony.
Usunąć starą tapetę, farbę lub wapno a w szczególności, ślady atramentu lub kredek.

Aplikacja:
Należy stosować klej do fototapet ciężkich
Narysować pionową linię, tak aby pierwszy bryt został przyklejony idealnie w pionie
Nałożyć odpowiednią ilość kleju wałkiem z owczej wełny lub szczotką malarską, jednorazowo na obszarze jednego brytu.
Użyć wałka w celu wygładzenia brytu, przesuwając ją pionowo.
Połączyć na styk lub nakładać kolejne pasy tak, aby zachodziły na siebie ok 4 cm (w zależności w jaki sposób została wydrukowana fototapeta).
Dociąć zakładkę w połowie ostrym nożem. Usunąć zewnętrzne i wewnętrzne brzegi i ponownie pokryć ścianę pod łączeniem klejem przy pomocy pędzla
Zamknąć łączenie, przesuwając po nim wałkiem w kierunku pionowym i usunąć klej szmatką zamoczoną w czystej wodzie.
Usunąć pasek przy suficie i przy listwie podłogowej z użyciem linijki i noża typu Stanley. Tnąc nożem zawsze jednocześnie wygładzać miejsce cięcia szpatułką.

Odklejanie i usuwanie:
Przy odklejaniu niemal żadne elementy podkładu nie pozostaną na ścianie. Niewielkie fragmenty, które nie zostaną oderwane, łatwo usunąć poprzez namoczenie ich w ciepłej wodzie z łagodnym detergentem przeznaczonym do użytku domowego i zdjęcie nożem do usuwania tapet ściennych.

Instrukcja naklejania fototapety papierowej


Sprawdzenie wydruków.
Przed rozpoczęciem naklejania tapetę należy rozwinąć i położyć wydrukiem do góry na suchym, czystym miejscu. Należy sprawdzić czy Fototapeta jest wolna od wad fabrycznych oraz czy jej wymiary się zgadzają. Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów należy sprawdzić czy pasują one do siebie. Tapeta może nieznacznie różnić się kolorystycznie od tego, co jest widoczne na monitorze. Spowodowane to jest różnymi odcieniami białego tła a także tym, że monitor przedstawia kolorystykę w przestrzeni kolorystycznej RGB natomiast Fototapety drukowane są w przestrzeni kolorystycznej CMYK. Przygotowanie ściany.
Przed rozpoczęciem klejenie Fototapety należy ścianę dokładnie umyć (np., mydłem technicznym) i poczekać aż całkowicie wyschnie. Wszystkie ubytki należy zaszpachlować a następnie wyrównać papierem ściernym. Zalecamy wymontowanie wszystkich gniazdek, kontaktów, listwy przypodłogowej. Nowe ściany należy przed tapetowaniem zagruntować środkiem gruntującym lub klejem do tapet.

Klejenie Fototapet papierowych Lateksowych

1. Po przygotowaniu ściany do tapetowania należy wyznaczyć pionową linie pomocniczą w miejscu gdzie będzie znajdować się krawędź tapety. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że tapeta będzie idealnie prosta. Należy pamiętać, że krawędzie ścian nie są zawsze idealnie proste. Użyj do tego pionu lub poziomicy.
2. Rozłóż fototapetę (grafiką do dołu) na zabezpieczonym folią lub papierem bezpiecznym miejscu.
3. Rozrób klej do tapet postępując zgodnie z instrukcja.
4. Nanieś klej na fototapetę. Należy robić to dokładnie i równomiernie pamiętając o tym by nie pozostawiać żadnych gródek kleju. Po nałożeniu bryty składamy w połowie klejem do środka i zwijamy. Po wykonaniu tej czynności odkładamy bryt na około 1 min.
5. Klejenie tapety zaczynamy chwytając za górne naroża brytu i pozwalamy, aby swobodnie rozwinęła się pod własnym ciężarem. Krawędź tapety licujemy z wcześniej namalowana linią pomocniczą a następnie przyciskamy do ściany. Najlepiej użyć do tego  specjalnego wałka z miękkiej gumy. 
6. Wałkiem usuwamy pęcherzyki powietrza zaczynając od środka na boki. Czynność tą zaczynamy wykonywać od góry w dół najlepiej pod kątem 45 stopni. W przypadku tapet złożonych z kilku brytów zależy pamiętać, aby dokładnie spasować grafikę która na niej występuje pamiętając o 20mm zakładce.
7. Po naklejeniu wszystkich brytów należy przeciąć tapetę na łączeniach (pamiętając, aby jednocześnie przecinać oba bryty). Najlepiej użyć do tego specjalnego noża do tapet. Po wykonaniu cięcia należy usunąć ścinki tapety zarówno z wierzchu jak i ze spodu tapety. W razie potrzeby posmarować klejem krawędzie. Tapety papierowe nie lateksowe drukowane są z zakładką 10 mm i nie zalecamy jej rozcinania .
8. Na koniec dociskamy obie krawędzi tapety, które będą pasowały idealnie mimo cięcia „od ręki”.

Tapeta z fabrycznie naniesionym klejem

1) Po przygotowaniu ściany do tapetowania należy wyznaczyć pionową linie pomocniczą w miejscu gdzie będzie znajdować się krawędź tapety. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że tapeta będzie idealnie prosta. Należy pamiętać, że krawędzie ścian nie są zawsze idealnie proste. Użyj do tego pionu lub poziomicy.
2) Rozłóż fototapetę (grafiką do dołu) na zabezpieczonym folią lub papierem bezpiecznym miejscu.
3) Aktywować klej poprzez kontakt z wodą, która powinna mieć temperaturę otoczenia, a czas namaczania musi być jednakowy dla wszystkich przyciętych brytów. Czynności te można wykonać na dwa sposoby:
a- zwijamy odcięty na miarę pas tapety, klejem na zewnątrz. Następnie zanurzamy rulon w pojemniku z woda, na czas od 5 do 30 sekund. Po namoczeniu ostrożnie rozwijamy rulon, wyciągając tapetę z pojemnika z woda. Powierzchnia z klejem powinna być mokra. Następnie należy złożyć pas tapety, klejem do środka i pozostawić do nasiąknięcia przez ok. 5 minut.
b - odcięty na miarę pas tapety kładziemy na stole do tapetowania, stroną z klejem do góry. Następnie nanosimy na tapetę wodę przy pomocy pędzla, wałka lub spryskiwacza. Operacje te należy wykonać sprawnie i dokładnie, uważając aby nie zagnieść tapety. Po naniesieniu wody należy złożyć pas tapety klejem do środka i pozostawić do nasiąknięcia przez ok.5min.
4) Klejenie tapety zaczynamy chwytając za górne naroża brytu i pozwalamy, aby swobodnie rozwinęła się pod własnym ciężarem. Krawędź tapety licujemy z wcześniej namalowana linią pomocniczą a następnie przyciskamy do ściany. Najlepiej użyć do tego  specjalnego wałka z miękkiej gumy. Dopuszcza się posmarowanie tapety klejem w miejscach, w których istniejący klej nie został prawidłowo aktywowany lub na brzegach tapety, gdzie aktywowany klej najszybciej wysycha.
5) W zależności w jaki sposób tapeta została wyprodukowana, bryty łączymy na zakładkę a następnie możemy je rozciąć podobnie jak w przypadku fototapet lateksowych

Instrukcja naklejania naklejki jednokolorowej lub szablonu na ścianę


1. Naklejki i szablony można kleić na powierzchniach gładkich, czystych - nie pylących: ścianach, drzwiach, lustrach, płytkach, flizach, meblach, kabinach prysznicowych, itp. Zakurzone, zatłuszczone powierzchnie należy umyć lub odkurzyć, mokre wysuszyć.

2. Nie naklejać naklejek i szablonów na powierzchnie świeżo malowane (do 14 dni po malowaniu), chropowate, z grzybem, odpadającą farbą, porowate, tłuste.

3. W przypadku farb lateksowych należy wykonać próbę, czy naklejka się trzyma (naklejając niewielki fragment naklejki i odczekując kilka dni).

Instrukcja

1. Przygotuj miejsce do naklejania, naklejkę, rakle lub niewielką miękką ściereczkę .  Przy większej naklejce poproś o pomoc drugą osobę. Jeśli chcesz inaczej rozmieścić elementy - rozetnij naklejkę nożyczkami na kilka odpowiadających Ci części, uważając by nie uszkodzić zdobień.
2. Po ustaleniu dokładnego miejsca naklejania odwiń delikatnie kawałek papieru z tyłu naklejki.
3. Przyłóż naklejkę do ściany, dociskając odklejony fragment raklą (lub ściereczką).      Przy większej naklejce - jedna osoba (lub dwie) przykłada naklejkę, kolejna dociska ściereczką.
4. Odklejaj delikatnie i wolno papier ze spodu, płynnie dociskając odsłonięte fragmenty naklejki do ściany.
5. Po odklejeniu całości papieru wyrzuć go, a naklejkę z papierem transportowym jeszcze raz, raz koło razu dociśnij do ściany używając rakli lub miękkiej ściereczki.
6. Powoli, delikatnie odrywaj papier transportowy - mniejsze elementy naklejki możesz dodatkowo dociskać do ściany. Papier transportowy wyrzuć. 
7. Jeżeli cała naklejka składa się z kilku części łączących się ze sobą, to należy naklejać je łącząc ze sobą na zakładkę .Pozwoli to uniknąć powstawaniu szczelin pomiędzy łączonymi elementami całości
8. Naklejka gotowa! Gdy widzisz, że naklejka niezbyt dokładnie przylega, możesz jeszcze raz docisnąć ją do ściany.

Jeśli naklejałeś szablon - teraz możesz użyć farb do pomalowania wzoru - nakładaj je cienką warstwą, możesz użyć wielu kolorów, Po pomalowaniu wzoru szablon powoli i delikatnie oderwij od ściany i wyrzuć- wzór masz gotowy!

Instrukcja Montażu Paneli Szklanych z Grafiką

Panele należy przyklejać przy pomocy neutralnego kleju montażowego. Polecamy Fix All firmy Soudal Clasic w kolorze białym (white). Firma Tarnograf nie odpowiada za produkt w przypadku użycia innego kleju. W szczególności nie wolno stosować klejów na bazie octanów lub acetonów (np. silikon szklarski, sanitarny) czy innych substancji na bazie rozpuszczalników ani do klejenia ani do wypełniania fug. Klej i wypelniacz musi być neutralny ze względu na ryzyko reakcji z folią laminującą. Ściana, do której przyklejamy panel szklany powinna być pomalowana na jasny kolor (biały) tak aby klej i tło nie przebijały przez grafikę.
Panel szklany w miejscu zamontowania nie może stykać się bezpośrednio ze ścianą (narożną) ani innym panelem. Nie może także wspierać się na innym materiale. Na czas montażu należy stosować dystanse o min. grubości 2 mm. W przypadku montażu szyb obok siebie należy zachować odstęp min. 3 mm .
Klej nakładamy punktowo na tylną stronę panelu (lub ścianę) odstępach ok.10 cm w formie niewielkich placków ( ich wielkość zależy od nierówności ściany).Po nałożeniu kleju należy dokładnie docisnąć panel do ściany np. ostukując go pięścią.
Panel należy zabezpieczyć przez okres schnięcia kleju ( 48 godz. w temp. pokojowej) tak aby się nie przesunął lub nie oderwał.
Miejsca szczególnie narażone na pęknięcia takie jak otwory lub wcięcia należy dodatkowo posmarować klejem od spodu w ten sposób aby stanowił on dodatkową amortyzację i wzmocnienie dla tafli szklanej

UWAGI
Otwory i wcięcia osłabiają szkło dlatego przy montażu paneli je zawierających należy zachować szczególną ostrożność. Używając kuchni gazowej należy zwrócić uwagę aby naczynie nie znajdowało się zbyt blisko ani nie dotykało panelu. Może to spowodować zbyt duże miejscowe nagrzanie szkła i jego pęknięcie. Podczas laminowania szkła między warstwy mogą dostać się przypadkowo niewielkie zanieczyszczenia i paproszki co nie jest powodem do reklamacji. Po procesie naklejania grafiki na szkło przez okres ok. 2 tygodni widoczna jest przeźroczysta warstwa kleju. Po tym okresie czasu klej zmienia swoją strukturę i staje się całkowicie przeźroczysty. W przypadku użycia szkła hartowanego szczególną uwagę należy zwrócić na krawędzie i rogi szkła, gdyż uderzenie w nie może spowodować popękanie całej tafli. Srebrna warstwa folii ma za zadanie stworzyć warstwę buforową, pomiędzy klejem a folią z grafiką. Jej pomarszczenie czy też sklejenie z fragmentów nie jest błędem produkcyjnym i nie pogarsza wartości użytkowych Producent nie odpowiada za różnice kolorów spowodowanych ustawieniami monitorów komputerowych